سامانه مودیان مالیاتی چیست؟ صفر تا صد قانون پایانه های فروشگاهی

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟ صفر تا صد قانون پایانه های فروشگاهی

سامانه مودیان مالیاتی، یکی از پروژه‌های مهم و حیاتی در حوزه مالیات بوده که مهرماه سال 1398 به تصویب رسیده است. جمع‌آوری و پردازش اطلاعات مالیاتی یکی از وظایف اساسی سازمان امور مالیاتی است، اما ایجاد یک سامانه مبتنی بر فناوری برای جمع‌آوری و پردازش اطلاعات مالیاتی، می‌تواند کارایی و کیفیت این فرآیند را بهبود بخشد.

در این مقاله، به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه سامانه مودیان مالیاتی می‌تواند بهبود کیفیت جمع‌آوری و پردازش اطلاعات مالیاتی را به ارمغان آورد. این مقاله شامل توضیحاتی درباره نحوه ثبت نام و کارکرد سامانه مودیان مالیاتی، اهداف این سامانه و همچنین اشخاص مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی می‌باشد. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا با بیشترین دقت با این موضوع آشنا شده و درک بهتری از اهمیت سامانه مودیان مالیاتی برای بهبود کیفیت جمع‌آوری و پردازش اطلاعات مالیاتی پیدا کنید.

سامانه مودیان مالیاتی چیست

سامانه مودیان مالیاتی یک سامانه آنلاین است که توسط اداره کل مالیاتی کشور ایجاد شده است و به منظور ثبت و ارسال اطلاعات مالیاتی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به این اداره کل، به کار می‌رود. با استفاده از این سامانه، مودیان مالیاتی می‌توانند اقدام به ثبت اطلاعات مالیاتی خود و پرداخت مالیات بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی کشور کنند.

در سامانه مودیان مالیاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی باید اطلاعات مالی خود را وارد کرده و به روز رسانی کنند. این اطلاعات شامل درآمدها، هزینه‌ها، مالیات پرداختی و بدهی‌ها است. همچنین، با استفاده از این سامانه، مودیان مالیاتی می‌توانند فرم‌های مالیاتی خود را تهیه و ارسال کنند.

سامانه مودیان مالیاتی در جهت تسهیل فرآیند ثبت و پرداخت مالیات، به صورت آنلاین و از طریق اینترنت قابل دسترسی است و با استفاده از این سامانه، اشخاص می‌توانند به راحتی اقدام به ثبت و پرداخت مالیات خود کنند. همچنین، این سامانه به عنوان یک ابزار کارآمد برای کاهش هزینه‌های مربوط به ثبت و پرداخت مالیات و همچنین افزایش تسهیلات مالیاتی برای مودیان مالیاتی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما قبل از ادامه مقاله شاید بد نباشد که به تعریفی از کلمه مالیات اشاره کنیم:

مالیات، یک نوع هزینه اجتماعی است که توسط دولت یا به طور خاص توسط سازمان امور مالیاتی دریافت می‌شود. مالیات به عنوان یکی از منابع مالی دولت، برای تأمین هزینه‌های عمومی مانند بهداشت، آموزش، امنیت و سایر خدمات عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پایانه های فروشگاهی چیست

بر اساس آنچه که در ماده 1 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان ذکر گردیده:

پایانه فروشگاهی عبارت است از رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی (pos)، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکه‌های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان را داشته و از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد.

پایانه های فروشگاهی چیست

پایانه‌های فروشگاهی یا پوز (POS مخفف Point of sale)، ابزارهای الکترونیکی هستند که در بنگاه‌های اقتصادی برای انجام تراکنش‌های پرداخت الکترونیکی از طریق کارت‌های بانکی و کارت‌های اعتباری استفاده می‌شود.این دستگاه‌ها به صورت ارتباط بی سیم یا سیم دار و از طریق شبکه تلفن یا اینترنت، به شبکه بانکی متصل می‌باشند.

با استفاده از پایانه‌های فروشگاهی، مشتریان می‌توانند به راحتی با استفاده از کارت‌های بانکی و کارت‌های اعتباری خود پرداخت را انجام دهند و فروشندگان می‌توانند تراکنش‌های خود را در سیستم پایانه فروشگاهی ثبت کنند. این سیستم‌ها به دلیل سرعت، دقت و امنیت بالایی که دارند، از اهمیت بسیار زیادی در تجارت الکترونیک و بنگاه‌های اقتصادی برخوردار هستند.

اشخاص مشمول قانون پایانه های فروشگاهی

سازمان امور مالیاتی در ماده 1 این قانون تصریح می‌دارد که اشخاص مشمول قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، عبارت‌اند از کلیه صاحبان مشاغل (اعم از صنفی و غیر صنفی) و اشخاص حقوقی که بر اساس فصل‌های چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم مصوب تاریخ 1366/12/3 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن مشمول این قانون هستند.

با توجه به توضیحات ارائه شده می‌توان این‌طور گفت که تقریبا تمامی بنگاه‌های اقتصادی حقیقی و حقوقی که دارای درآمد بوده و درآمدشان مشمول مالیات است، مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان نیز می‌باشند.

تاریخ لازم الاجرا شدن قانون پایانه های فروشگاهی

بر اساس ضوابط قانونی حاکم بر کشور، هر قانونی 15 روز پس از ابلاغ و انتشار عمومی در روزنامه رسمی، لازم الاجرا تلقی می‌گردد که با توجه به تاریخ انتشار قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در تاریخ 1398/08/16، این قانون باید از تاریخ یکم آذرماه 1398 در فاز اجرایی قرار می‌گرفت؛ اما با توجه به فراهم نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای صحیح این قانون، در چند دوره اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی به تعویق افتاد تا اینکه در نهایت در شهریورماه سال 1401، این قانون اجرایی شد.

در حال حاضر نیز برای اجرای مراحل این قانون زمان‌بندی تعیین گردیده است که مودیان موظف‌اند بر اساس این زمان‌بندی تعیین شده نسبت به انجام وظایف خود اقدام کنند. لازم به ذکر است در صورتی که مودیان در تاریخ‌های تعیین شده بر انجام وظایف خود مبادرت نورزند، مشمول جرایم معین در قالب ضمانت اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی خواهند شد.

نحوه ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی

برای ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی، ابتدا لازم است تا پرونده مالیاتی تشکیل دهید؛ برای این منظور در ابتدا وارد سایت خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir شوید. در صفحه مزبور با اطلاعات هویتی کسب و کار خود، پیش ثبت‌نام را انجام دهید تا برای شما نام کاربری و رمز عبور پیامک شود. با اطلاعات دریافتی مجددا وارد حساب کاربری خود در سامانه شده و اطلاعات تکمیلی کسب و کار خود را ثبت نمایید. پس از پایان فرایند ثبت نام و تایید اطلاعات، کد رهگیری مالیایتی یا به اختصار کد مالیاتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در نهایت شما می‌توانید در سامانه مودیان مالیاتی، از قسمت کارپوشه، پرونده مالیاتی خود را انتخاب نموده و پایانه‌های فروشگاهی که به نام شما است را ثبت و یا ویرایش نمایید.

جرایم عدم ثبت نام در سامانه مودیان

همان‌طور که پیشتر نیز ذکر شد، قانون گذار برای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، ضمانت اجرایی تحت عنوان جریمه در نظر گرفته است و چنانچه اشخاص مشمول این قانون، در انجام وظایفی که بر عهده‌شان است کوتاهی کنند، برابر قانون جریمه خواهند شد.

جرایم عدم ثبت نام در سامانه مودیان

اشخاص در صورت ارتکاب هر یک از تخلفات ذکر شده در ذیل، بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مشمول جرایم تعیین شده می‌گردند. مهم‌ترین تخلفات از منظر این قانون عبارت‌اند از:

  • عدم ثبت نام در سامانه مودیان
  • عدم نصب و استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در بنگاه اقتصادی
  • عدم ثبت و اتصال پایانه فروشگاهی به پرونده مالیاتی
  • استفاده نکردن از حافظه مالیاتی
  • استفاده از حافظه مالیاتی دیگران
  • ارائه حافظه مالیاتی خود برای استفاده دیگران
  • عدم معرفی حساب بانکی تجاری به سازمان
  • عدم صدور صورتحساب یا مخدوش نمودن آن
  • تولید، عرضه یا استفاده از تجهیزات پایانه فروشگاهی معیوب یا تخریب آن به قصد تقلب یا اخلال در نظام مالیاتی کشور

ارتکاب هر یک از این تخلفات، می‌تواند جرایم سنگین مالی حتی تا 10 درصد فروش و حتی مجازات تعزیری تا درجه چهار (به غیر از حبس) برای مودی به همراه داشته باشد؛ لازم به ذکر است که بر اساس تبصره 2 ماده 22 این قانون، سازمان امور مالیاتی نمی‌تواند بیشتر از 50% جریمه‌های مالی اختصاص داده شده را مورد بخشودگی قرار دهد؛

علاوه بر مجازات فوق‌الذکر، جرایم می‌توانند در مواردی بیش از جریمه مالی باشند که این موارد عبارت‌اند از غیر فعال شدن پایانه فروشگاهی و یا حتی در صورت تکرار تخلفات، ابطال پروانه و مجوز کسب و کار. بنابراین لازم است بنگاه‌های اقتصادی نسبت به انجام صحیح وظایف خود در این خصوص مبادرت بورزند تا مشمول مجازات‌های تعیین شده نگردند.

حافظه مالیاتی چیست؟

برای تعریف حافظه مالیاتی، اشاره می‌کنیم به متن قانون در این خصوص؛ در بند ت ماده 1 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان آمده است:

حافظه مالیاتی نوعی حافظه الکترونیکی است که برای ثبت و نگهداری اطلاعات مندرج در صورتحساب‌های الکترونیکی و انتقال آن به سامانه مؤدیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. حافظه مالیاتی می‌تواند به شکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد. حافظه مالیاتی تحت نظارت سازمان، توسط مؤدی برای ثبت صورتحساب الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر حافظه مالیاتی باید دارای شماره شناسه یکتا باشد. شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط سازمان اختصاص داده می‌شود.

شرکتهای معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی چیست؟

سازمان امور مالیاتی به منظور مشاوره و آموزش مودیان مالیاتی در خصوص نصب و پشتیبانی تجهیزات مورد نیاز اجرای این قانون، شرکت‌هایی را تحت عنوان شرکت‌های معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی معرفی کرده است که در ادامه به معرفی این شرکت‌ها می‌پردازیم.

اسامی این شرکت‌ها عبارت‌اند از شرکت معتمد داده کاوی اول سام، شرکت داده پردازی کیسان، شرکت داده پردازی معتمد تیس، شرکت معتمد اول هوشمند راهبر و شرکت معتمد همراه فن آوا (با مجوز نوع 1 در زمینه صدور و ارسال اطلاعات صورتحساب‌های الکترونیکی و پشتیبانی از تجهیزات مرتبط) و شرکت دیان همراه فردا (با مجوز نوع دوم در زمینه آموزش مودیان مالیاتی و مجوز نوع سوم در زمینه ارائه مشاوره فنی مالیاتی و غیر مالیاتی).

جمع بندی

سازمان امور مالیاتی به منظور افزایش شفافیت در مبادلات اقتصادی اشخاص و جلوگیری از کتمان و فرار مالیاتی و همچنین کنترل بهتر بر روی درآمدهای بنگاه‌های اقتصادی، قانون پایانه‌های فروشگاهی به اجرا درآورده است؛ سامانه مودیان مالیاتی سامانه‌ای آنلاین می‌باشد که به منظور ثبت و ارسال اطلاعات درآمدی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ما در این مقاله توضیح دادیم که سامانه مودیان مالیاتی چیست و به بررسی مهم‌ترین مفاهیم مرتبط با قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان از جمله تاریخ لازم‌الاجرا شدن، نحوه ثبت نام و جرایم عدم انجام وظایف محوله پرداختیم. در ادامه نیز توضیحاتی در خصوص حافظه مالیاتی و شرکت‌های معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی ارائه کردیم؛ امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود. در صورتی که سوال یا نظری در خصوص این مقاله دارید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

پایانه فروشگاهی چیست؟

پایانه فروشگاهی یا POS ابزاری الکترونیکی است که در بنگاه‌های اقتصادی برای انجام تراکنش پرداخت الکترونیکی از طریق کارت بانکی و کارت اعتباری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها به صورت ارتباط بی سیم یا سیم‌دار و از طریق شبکه تلفن یا اینترنت، به شبکه بانکی متصل می‌شوند و با حذف نقدینگی، سهولت و امنیت بالایی را در فرایند مبادلات تجاری انسان‌ها رقم می‌زنند.

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

بر اساس ماده 1 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان که در مقاله به طور کامل توضیح داده شد، می‌توان گفت تقریبا همه بنگاه‌های اقتصادی اعم از حقیقی و حقوقی که درآمدی داشته و درآمدشان از شمولیت مالیات مستثنی نشده است، مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان می‌باشند. بنابراین هر شخصی که مشمول این قانون است باید در سامانه ثبت نام نماید.

چگونه در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنیم؟

برای این منظور، ابتدا باید پرونده مالیاتی تشکیل دهید که لازم است وارد سایت خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir شوید. در قسمت ثبت نام، با اطلاعات هویتی و کسب‌و‌کار خود، پیش ثبت‌نام را انجام داده تا برای شما نام کاربری و کلمه عبور ارسال گردد. با اطلاعات دریافت شده مجدداً وارد حساب کاربری در سامانه شده و اطلاعات تکمیلی مربوط به بنگاه اقتصادی مورد نظر را ثبت کنید. پس از اتمام مراحل ثبت‌نام و تایید اطلاعات، کد مالیاتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در پایان شما می‌توانید در سامانه مودیان مالیاتی، از قسمت کارپوشه، پرونده مالیاتی خود را انتخاب کرده و پایانه فروشگاهی که به نام شما است را ثبت و ویرایش کنید.

اهداف قانون سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

هدف سازمان امور مالیاتی از راه‌اندازی سامانه مودیان، افزایش شفافیت در مبادلات اقتصادی اشخاص و جلوگیری از کتمان و فرار مالیاتی و همچنین کنترل بهتر بر روی درآمدهای بنگاه‌های اقتصادی می‌باشد. همچنین قانون سامانه مودیان مالیاتی، باعث سهولت در فرایند اظهار درآمد و پرداخت مالیات متعلقه، کاهش هزینه‌های ثبت و پرداخت مالیات، افزایش دقت و سرعت انجام امور مالیاتی و کاهش اشتباهات انسانی نقش بسیار مفیدی دارد.

آیا همه مودیانی که در سامانه ثبت‌نام می‌کنند باید مالیات بدهند؟

ثبت‌نام در سامانه مودیان مالیاتی به منزله الزام تمامی اشخاص به پرداخت مالیات نیست؛ اشخاص پس از ثبت نام در این سامانه، باید اطلاعات درآمدی خود را ارائه نمایند و چنانچه درآمد شخص مشمول مالیات باشد، موظف است مالیات آن را پرداخت نماید؛ به طور خلاصه، بر اساس قانون مالیات، هر کسی که درآمدی دارد باید مالیات بپردازد، مگر اینکه به واسطه قانون معاف یا مستثنی شده باشد.

آیا قانون پایانه‌های فروشگاهی لازم‌الاجرا شده است؟

بله؛ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی از شهریورماه سال 1401 به صورت رسمی لازم‌الاجرا شده و از این تاریخ تا کنون، کسب و کارها و اشخاص مختلف در چند نوبت موظف به ثبت‌نام و انجام وظایف محوله در آن شده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *